خندیدن اعتراض اصفهان اعتراض انتخابات

خندیدن: اعتراض اصفهان اعتراض انتخابات اصلاح طلب نماینده مجلس اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار علمی و آموزشی آغاز فعالیت بین‌المللی بزرگترین لیرز اشعه ایکس در دنیا

طولانی‌ترین تونل تولید لیزر اشعه ایکس با طول 3.4 کیلومتر در هامبورگ آلمان فعالیت بین‌المللی خود را شروع کرد.

آغاز فعالیت بین‌المللی بزرگترین لیرز اشعه ایکس در دنیا

آغاز فعالیت بین المللی بزرگترین لیرز اشعه ایکس در جهان

عبارات مهم : اروپا

طولانی ترین تونل تولید لیزر اشعه ایکس با طول 3.4 کیلومتر در هامبورگ آلمان فعالیت بین المللی خود را شروع کرد.

به گزارش ایسنا و به نقل از نیواطلس، مشاهده حرکت ذرات زیراتمی با توجه به سرعت بسیار بالای آنها، جهت چشم انسان و بسیاری از تجهیزات الکترونیکی ممکن نیست و جهت مشاهده این حرکت نیاز به دوربینی ست که چندین کیلومتر طول داشته باشد.

آغاز فعالیت بین‌المللی بزرگترین لیرز اشعه ایکس در دنیا

این لیزر که از ماه سپتامبر سال 2016 افتتاح شده، امواج اشعه ایکس را با طول موج 0.8 نانومتر و سرعت یک پالس بر ثانیه می تاباند و با زیاد کردن کارکرد صحیح این سرعت به 27 هزار پالس بر ثانیه می رسد. بیشترین سرعتی که پیش از این ممکن بوده چیزی در حدود 120 پالس بر ثانیه است و می تواند در هر ثانیه سه هزار تصویر بگیرد که باعث می شود این وسیله بهتر از هر وسیله دیگری در دنیا جهت مطالعه واکنش‌ها ذرات زیراتمی مورد استفاده قرار بگیرد.

این دستگاه که “لیزر بدون الکترون اروپا”(XFEL) نام دارد با اصل تقویت و تسریع ذرات باردار الکترونی کار می کند که به معنی شتاب دهی به تابش های الکترومغناطیسی با شدت بالاست.

طولانی‌ترین تونل تولید لیزر اشعه ایکس با طول 3.4 کیلومتر در هامبورگ آلمان فعالیت بین‌المللی خود را شروع کرد.

این لیزر می تواند پرتوها را در ساختارهای متفاوت مغناطیسی هدایت کند. قدرت و دقت این لیزر در مقایسه با دیگر دستگاه ها یک میلیارد برابر است و می تواند جهت تصویربرداری با وضوح اتمی به کار برود.

در تونل 1.7 کیلومتری این دستگاه، الکترون ها به سرعت های بسیار اوج (در حدود سرعت نور) می رسند و از مجاورت آهنربا عبور داده می شوند که طبق قانون دست راست در الکترومغناطیس به آنها نیرو وارد می شود و باعث عوض کردن مسیر آنها و تولید پالس های اشعه ایکس می شود که با برخورد به صفحه اتمی تصویربرداری و جنبش فوتون ها حرکت آنها ثبت می شود.

این دستگاه در ماه مه شروع به کار کرده بود ولی قرار بود در ماه سپتامبر استفاده بین المللی از آن با سرعت 27 هزار پالس بر ثانیه شروع شود.

آغاز فعالیت بین‌المللی بزرگترین لیرز اشعه ایکس در دنیا

رقیب این دستگاه “منبع نور منسجم لیناک”( Linac Coherent Light Source) در آمریکاست که تا ماه های آینده به سرعت یک میلیون پالس بر ثانیه خواهد رسید و جای لیزر بدون الکترون اروپا را در مقام اول خواهد گرفت.

واژه های کلیدی: اروپا | فعالیت | دستگاه | الکترونیکی | اخبار علمی و آموزشی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs